Parfémy se rozlišují podle procentuálního zastoupení parfémové kompozice (jednoduše řečeno podle intenzity vůně). Zbytek směsi zastupuje koncentrovaný líh.
- Parfém je vůbec nejintenzivnější vůně, která je na trhu k dispozici. Podíl vonných látek je 15 - 40%.
- EDP neboli Eau de Parfum, česky též parfémová voda (toaletní parfém). Podíl vonných látek je 12 -15%.
- EDT neboli Eau de Toilette, česky též toaletní voda. Podíl vonných látek je 6 - 12%.
- EDC neboli Eau de Cologne, česky též kolínská voda, německy Koelnisch Wasser. Podíl vonných látek je 4 - 6%; ochranná známka: Koelnisch Wasser.
- EDS neboli Eau de Solide / Sport, anglicky též splash perfume. Podíl vonných látek je okolo 1 %; ochranná známka: EdS.
Parfémové vody (méně používané koncentrace):
- Eau fraîche - koncentrací podobná Eau de Cologne až Eau de Toilette.
- Deodorant - velmi slabá koncentrace, u silnějších vůní nicméně stále voní velmi dobře.
- Extrême - toto označení obvykle poukazuje na zesílenou koncentraci, např. Eau Parfumée au Thé Vert Extrême firmy Bvlgari je o něco silnější verzí dřívější Eau Parfumée au Thé Vert.
- Légère - odlehčená verze - někdy jde o změněnou koncentraci, jindy je pozměněno i složení parfému.
Parfém se skládá ze 3 částí, podle toho, jak se které vůně uvolňují (některé parfémy však mají lineární složení, tj. jejich vůně je v průběhu času stále stejná).
1. Hlava (vysoké tóny) je to první, co je po aplikaci ucítěno. Právě hlava parfému utváří první dojem a proto je na ni kladen velký důraz. Doba trvání hlavy se pohybuje okolo 15 minut, ale může to být také pouhých pár sekund.
2. Srdce (střední tóny) začínají naplno vynikat po odeznění hlavy. Voní několik hodin (2 - 3 hodiny).
3. Základ (nízké tóny), jsou ty látky parfému, které prchají velmi pozvolna. Doba trvání bývá několik hodin (3 - 4 hodiny), avšak nejsou výjimkou parfémy působící desítky hodin.
Pačuli
Aroma pačuli je skutečně esencí exotiky a je poměrně silné a intenzivní. Vyznačuje se zemitými a květinovými tóny.
Pačule obecná (Pogostemon cablin) je tropická bylina z čeledi hluchavkovitých, dorůstající výšky okolo 70 cm. Květy jsou malé, světle růžové-bílé. Rostlina pochází z tropických oblastí Asie a nyní je rozsáhle pěstována zejména v Číně, Indii, Indonésii, Malajsii, na Filipínách a ve Vietnamu.
Vůně pačuli je silná, proto je používána již po staletí v parfémech. Využívá se k tvorbě vůně také pro výrobky jako papírové ručníky, prací prostředky, osvěžovače vzduchu a různé vonné tyčinky. Olej se získává z vysušených fermentovaných listů.
Vetiver
Vetiver je původem z Indie a Indonésie. Roste divoce v tropech a subtropech jako je ostrov Réunion, Indie, Brazílie, Čína, Haiti a Jáva. Plantáže této rostliny se nachází na Haiti v oblasti Les Cayes, kde se také destiluje.
Vůně vetiveru byla velmi ceněná již ve starověké Indii. Indické nevěsty totiž dostávaly mast vyrobenou z jeho kořenů. Vetiver je součástí ajurvédské medicíny a je antibakteriální, protizánětlivý, antioxidační a imunostimulační. Indové jej dokonce pokřtili jako „olej klidu“, věřili, že slouží jako uklidňující prostředek v napjatých situacích.
Zdroj
Mošus
Pižmo (odborně a hovorově zastarale mošus) je pronikavě páchnoucí látka, kterou produkují samci kabarů pižmových při značkování svého území. Této látce, strukturně podobné feromonům, se přisuzují afrodiziakální účinky.
Pižmo bylo hojně využíváno především v parfumerii, kde se používalo jako tzv. fixátor k prodloužení trvanlivosti vůně. Lov kabarů je dnes z důvodu jejich ohrožení zakázán a pižmo je vyráběno synteticky.